Další vlna EET přijde v květnu a dotkne se všech řemeslníků. Jste připraveni? 


Bez dobrého vybavení se neobejdete při plavbě na klidné vodě, natož ve vlnobití. Jako podnikatelé asi víte, že 3. a 4. vlna EET, která se vztahuje na všechny živnostníky, se rychle blíží. Nechcete-li, aby vás spláchla voda, je nejvyšší čas pořídit si šikovnou pokladnu, takovou, která si s evidencí tržeb snadno poradí. My o jedné opravdu dobré víme.

Elektronická evidence tržeb (EET) byla zavedena před čtyřmi roky jako prevence krácení daňové povinnosti. Je pochopitelné, že jako majitelé firmy nejste nadšení, protože EET není nic, co by podpořilo váš byznys, ale jen další nepříjemná povinnost, která vás okrádá o čas a energii.

Ať už si o smysluplnosti a efektivnosti evidence tržeb myslíme cokoliv, je to zákonem dané opatření, a proto je nejrozumnější na ně pohlížet jako na komáry u rybníka nebo námrazu na silnici: přijmout je jako fakt a hlavně se připravit. V tom vám můžeme pomoct.

Malý, ale šikovný pomocník k vašim službám

Podnikatelé, jichž se dotkly počáteční dvě vlny, už vědí svoje. Teď je řada na těch, kteří zaměřením svého byznysu spadají do 3. a 4. vlny, která se přivalí společně s počátkem platnosti novely zákona o evidenci tržeb v květnu letošního roku. Budou se s ní muset popasovat například švadleny, advokáti, instalatéři, kadeřnice, majitelé pohřebních služeb – seznam všech oborů je velmi dlouhý.

Pokud mezi „postižené“ patříte i vy, pak po zapojení do systému EET budete povinni posílat státní správě online údaje o všech transakcích (a je jedno, jestli půjde o tržby z hlavní nebo vedlejší podnikatelské činnosti). K tomu pak ze zákona potřebujete technické zařízení, které kromě toho dokáže vašim zákazníkům vytisknout účtenku. Jaká mašinka to bude, je na vás.

„Velmi záleží na konkrétním typu podnikání,“ říká Jakub Konecký ze společnosti Consulta, která vybavila pokladnami a pokladním softwarem řadu firem už v předchozích vlnách EET. Jiné požadavky mají podle Koneckého podnikatelé, kteří tráví den ve své provozovně a klienti docházejí za nimi – pro ty je nejlepší statická pokladna, případně i s platebními terminály (obchody, restaurace apod.) A naprosto jiný přístroj potřebují ti, kteří za zákazníky docházejí a pohybují se „v terénu“ (taxikáři, majitelé stánků s občerstvením, instalatéři apod.) „Speciálně pro tuto cílovou skupinu jsme navrhli malou přenosnou EET pokladnu Conto Mobile. Ocení ji zároveň i ti živnostníci, kteří mají zájem o spolehlivé zařízení, ale nechtějí investovat majlant,“ dodává zástupce Consulty.

Technicky na výši, zároveň snadno použitelná  

Shodou náhod padla tato pokladna do oka také majitelce kosmetického salónu Anetě Krejčí. Na začátku se evidence tržeb bála, dnes ale říká: „Měla jsem štěstí, že jsem za rozumné peníze pořídila opravdu profesionální pokladnu, která navíc hezky vypadá. Jsem tedy spokojená a hlavně mám klid.“ Krejčí nejvíc oceňuje, že obchodník jí vše potřebné nainstaloval, takže mohla pokladnu hned začít používat – aniž by k tomu potřebovala jakékoliv odborné znalosti. Úplně stačilo, že umí ovládat dotykový mobil.

A přesně tak to je: EET pokladna Conto Mobile vychází vstříc podnikatelům, kteří chtějí věnovat plnou pozornost především svému podnikání, a pokud jim mají přibýt další povinnosti, uvítají finančně dostupnou, spolehlivou a přitom jednoduchou mašinu, která jim pomůže administrativní zátěž navíc zvládnout. Jinými slovy, potřebují řešit byznys a ne studovat po večerech technické návody a rozčilovat se s něčím, co nefunguje. Nemusíte být nadšenci do technologií, abyste mohli spokojeně používat Conto Mobile, kdykoliv a kdekoliv.

Aplikace jako výsledek letitého vývojářského zkoumání

„Aplikaci Conto Mobile jsme navrhli na základě našich více než dvacetiletých zkušeností s vývojem pokladních systémů, a také proto jsme kladli důraz na jednoduchost,“ vysvětluje Jiří Kostiha, který v Consultě minimálně dvě desetiletí zastává post hlavního vývojáře pokladních systémů. Aplikace skvěle zvládá všechny běžné prodejní funkce: prodej předpřipravených položek, refundace a opravy, slevy a několik druhů plateb. A měli byste vědět, že existuje i ve verzi pro mobilní telefony. Chcete-li evidovat tržby na mobilu, aplikaci Conto mobile si můžete zdarma stáhnout v obchodě Google Play.

Účtenky si pokladna ukládá do své paměti, abyste je později mohli exportovat do souborů pro další zpracování. Nemusíte složitě počítat, kolik čeho a za jaké peníze jste prodali. Aplikace zpracuje finanční a položkové uzávěrky a vaše účetní se bude moci radovat z kompletních podkladů.

Samotný pokladní terminál Conto Mobile je vyrobený z kvalitního plastu (nevadí mu tedy ušpiněné ruce) a má velký dotykový displej o průměru pět a půl palce, takže údaje na něm jsou dobře čitelné i za zhoršených světlených podmínek. Vyměnit baterii v integrované tiskárně je hračka a utržení účtenky usnadňují kovové zoubky (jak známo, dokonalost spočívá v detailech).

Poplatky? Nula korun českých

Co se vám bude při používání této pokladny zvlášť líbit, je fakt, že na rozdíl od většiny srovnatelných produktů na trhu neplatíte žádné měsíční poplatky. Pokladna je jenom a jenom vaše, včetně uložených dat, která neodcházejí do žádných externích úložišť, ale zůstávají v pokladně a nikdo cizí k nemá přístup.

Vaše data budou tedy v bezpečí. A vy konečně taky, protože minimálně pro úředníky finanční správy budete naprosto nezajímaví.