Co jsou SMD LED a jaká je jejich základní charakteristika

LED je rozšířeným typem diod. Na trh se dodávají taktéž v provedení SMD. Co to znamená a k čemu slouží?

Co je to SMD

Vedle klasických LED s drátovými vývody se setkáte i s těmi určenými pro povrchovou montáž. Součástky pro povrchovou montáž se označují jako SMD, z anglického surface mount device. Hlavním rysem technologie je pájení diod přímo na desku plošných spojů.

Zpravidla se v tomto případě používají výkonové LED s příkonem do 0,25 W. Toto konstrukční provedení LED je ve spodní část rovněž podstatnou měrou tvořeno chladicí částí, která se stará o odvod vytvořeného tepla od čipu.

Výhody a nevýhody SMD

Momentálně představují SMD diody nejpoužívanější technologii v LED osvětlení, téměř výlučně je například najdeme v LED trubicích. Je tomu tak zejména díky pružnosti, vysoké účinnosti až 120 lm/W, dlouhé životnosti, která se může pohybovat v řádově až 100 000 hodinách a malým rozměrům. Naopak nevýhodou tohoto typu diody je bezesporu její náchylnost na teplotu. Ta může dramaticky snížit životnost SMD LED.

Rozdělení SMD LED

Druh LED čipů a hustotu osazení je vždy je zapotřebí volit podle vymezeného účelu. Podle jakých konkrétních vlastností bychom se měli orientovat u SMD LED?

SMD součástky jsou standardně rozděleny podle velikosti a obdobně je tomu i u diod. Tento parametr vyjadřují čísla, která najdeme v názvu. Vždy se uvádí v milimetrech, jedná se konkrétně o rozměr pouzdra, například u diody 5050 je to jednoduše 5 x 5 mm. Standardně můžeme tyto SMD LED rozlišit na bílé a barevné. Neliší se od sebe však jen samotnou barvou světla. Důležitými parametry u diod je i index podání barev, svítivost a úhel vyzařování.

Kde se SMD diody používají

V komerční sféře mohou plnit roli například dekorativního osvětlení, nasvícení produktů atd. V amatérské sféře je využívají mimo jiné i modeláři. Na trh je proto dodává celá řada renomovaných výrobců, známé značky pocházejí především z Asie nebo z USA.

O společnosti TME

Chceme-li si pořídit skutečně kvalitní a spolehlivé zboží, měli bychom se také spolehnout na prověřeného dodavatele. Právě v tomto ohledu můžete důvěřovat značce TME. Své dodavatele vybírá s nejvyšší pečlivostí. Produktové portfolio je dnes tvořeno výrobky, které splňují přísné požadavky definované politikou jakosti TME.

Její celý název zní Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o. Založena byla již v roce 1990. Ve své době šlo o malou rodinnou firmu, jíž se díky jasně definovaným hodnotám a poctivému přístupu podařilo se v čase změnit v silnou mezinárodní značku. Zůstala stále však v „rodném“ Polsku, kde vznikla. Jde o symbolické potvrzení kontinuity jména TME, které zahrnuje již 30 let zkušeností. Pilířem stávajícího fungování pak není jen myšlenka na další expanzi. Důležitější veličinu ve fungování TME představuje člověk. A to ať již v podobě každého jednotlivého zákazníka či vlastních zaměstnanců.